Fotoğrafçı Ziqian Liu’nun, Minimalist Kompozisyonlar Yaratarak Çektiği Harika Otoportreler

Ziqian Liu, devam eden fotoğraf serisi Yansımalar 2’de, sınırlı çekim teması ve çekim aksesuarları belirleyerek ne kadar yaratıcı olabileceğinizi gösteriyor. Birçoğumuz kendi fotoğraflarımızı bir ayna kullanarak çok da yaratıcı fotoğraflar çekemeyeceğimizi düşünüyor olsak da Liu, bu seride bizi çok şaşırtıyor. 

Seri boyunca Liu, aynı anda hem sembolik hem de çarpıcı görüntüler oluşturmak için yalnızca kendisini, çeşitli bitkileri, ara sıra meyveleri ve yuvarlak bir aynayı kullanıyor. 

Sanatçı bir röportajında “Bu projede, izleyiciye kendilerine zaman ayırmasını ve çevremizdeki ayrıntılara ve değişikliklere dikkat etmesini hatırlatmak istiyorum. Günümüzde, hayatımız gittikçe hızlanıyor ve çevremizdeki ortam her zaman çok gürültülü. Bundan dolayı, çevremizdeki küçük ayrıntıları ve içsel duygularımızı çok kolay görmezden gelebiliyoruz. Yalnız kalma fırsatına sahip olmak çok nadir bir durum haline geldi. En aşina olduğumuz bu kendimizle kaldığımız zamanlarda duygularımız tamamen salıverilebilir.” diyor.

Liu, bu portreleri benliğiyle bir konuşma olarak tanımlıyor – her zaman kolay bir konuşma olmadığını, ama iç dünyanızla ilgili bir şeyi yansıtan görüntüler yarattığınız önemli bi sohbet olduğunu söylüyor. 

“Bazen görüntüleri önce kafamda belirlerim, ama daha çok doğaçlama yaparım. Aklımdaki fotoğrafı gerçeğe dönüştürmek benim için fiziksel olarak çok zorlu bir süreç. Önce kullanacağım malzemelerin genel konumunu koyarım, ardından kendimin konumunu ve duruşunu ayarlayalım. Aynanın beklenen şeyi doğru bir şekilde yansıtmasını sağlamak için, açıları bulmak için birçok kez denemem gerekiyor” diyor Ziqian Liu. 

Sanatçının en ilginç içgörülerinden biri ise, özellikle sosyal medya çağında, tüm yaratıcıların yakından aşina olduğu bir meydan okuma olan “istikrarlı bir stili sürdürmekle kendimi tekrar etmemek arasındaki dengeyi bulmakta” nasıl mücadele ettiği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir