Pandemi Döneminde Evde Kendi Yaratıcı Portre Fotoğrafını Çekme Fikirleri

pandemi-doneminde-evde-kendi-yaratici-portre-fotografini-cekme-fikirleri-4

Dünyada covid-19 vakası ilk görüldükten kısa bir süre sonra karantinaya girdik. Her zamankinden daha fazla belirsizlikle karşı karşıya kaldık. Bu durumun bir süre daha devam edeceğini düşünürsek, kendimizi can sıkıcı haberleri okuyarak ve sonsuz çukur olan sosyal medyada dolanırken bulmaktan kurtarmalıyız.

Hepimiz bu kadar izole olmuş ve içe dönmüşken, en erişilebilir olan kendimizken, yaratıcı portre fotoğrafımızı çekmek harika bir fikir değil mi? Şimdi biraz da korku ve endişeden sıyrılıp, evde kendi eğlencemizi yaratma zamanı 🙂

Çekimler sırasında kendinizi daha iyi keşfedecek, fotoğraflar sayesinde hislerinizi dışa vurmuş olacaksınız. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu blogdaki ipuçları ve püf noktaları, size nasıl ilham alacağınızı ve yaratıcı fotoğraflar çekmenizi öğretecek.

Kullanabileceğiniz Ekipmanlar

Doğru ekipmanla başlamak fotoğrafçılığı kolaylaştıracaktır. Eğer kamera ile çekim yapacaksanız bir tripod ve bir uzaktan kumanda temel yardımcı araçlardır.  Sağlam bir tripod kameranızın güvenliğini sağlarken, uzaktan kumanda zamanlayıcınızı belli bir mesafeden kullanmanıza izin verir. Bu, çok zaman kazandıracak ve işinizin kalitesine daha fazla odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

pandemi-doneminde-evde-kendi-yaratici-portre-fotografini-cekme-fikirleri-1

Eğer dslr kameranız yoksa hiç endişelenmeyin. Yine küçük bir tripod ve telefonunuzun zamanlayıcı ayarı ile güzel ve yaratıcı fotoğraflar çekebilirsiniz.

pandemi-doneminde-evde-kendi-yaratici-portre-fotografini-cekme-fikirleri-2

Size İlham Veren Fotoğraflar Araştırın

Başlangıçta kendinizi kaybolmuş hissedebilirsiniz. Hangi pozları, yüz ifadesini ve aksesuarları kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Beğendiğiniz portre fotoğrafçılarını bulun, çalışmalarını yeniden yaratın. Farklı stilleri deneyerek kendi tarzınızı bulacaksınız.

İlham veren bazı otoportre fotoğrafçıları: Sorelle Amore, Rosie Hardy ve Sophie Eggert.

Bu fotoğrafçılar hayal gücünüzü harekete geçirecek, sizi olaylara farklı bakmaya teşvik edecektir.

İşte Size Kendi Fotoğrafınızı Çekmeniz için 5 Yaratıcı Fikir:

1. BİR Gökkuşağı ETKİSİ Oluşturun (Bu Çok Kolay!)

Gökkuşağı etkisini küçük bir cam prizma ile yaratabilirsiniz. Prizmaya para harcamak istemiyorsanız, yine de çarpıcı bir gökkuşağı efekti oluşturabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir CD ve ışık. CD’nizin parlak tarafının olabildiğince fazla ışık aldığından emin olun. Yüzünüzde renkli çizgiler olana kadar hareket ettirin. Bu işlemi kolaylaştırmak için bir ayna, bir tripod ve bir uzaktan kumanda kullanın.

pandemi-doneminde-evde-kendi-yaratici-portre-fotografini-cekme-fikirleri-3

2. SİLÜETİNİZİN Fotoğrafını Çekin

Silüet, en yaratıcı fotoğrafçılık tekniklerinden biridir. Bir fotoğrafa drama ve gizem eklemenin mükemmel bir yoludur. Daha aydınlık bir arka planın önündeki karanlık siluetiniz, fotoğrafa bakanı kolayca içine çekebilecek ve daha derin bir bağlantı kurmasını sağlayacaktır.

Bir silüet oluşturmak için sizden daha parlak bir arka planın önünde durun. Yüzünüzün ana hatlarını vurgulayacak şekilde ayakta durduğunuzdan emin olun. Sonrasında korkusuzca deneyin!

pandemi-doneminde-evde-kendi-yaratici-portre-fotografini-cekme-fikirleri-4

3. Gölge ve Işığı Yaratıcı BİR ŞEKİLDE Kullanın

Işık, en basit portrelerin harika görünmesini sağlayan paha biçilmez bir araçtır.

Işıkla deney yaparken kendinize olabildiğince fazla özgürlük verin. İnanılmaz, yaratıcı fotoğraflar yaratmak için şapkalar, perdeler, eller, bitkiler kullanın.

Profesyonel aydınlatma ekipmanlarına yatırım yapmanıza gerek yok. Yaratıcı portre fotoğrafları çekmek için sahip olduğunuz herhangi bir iç mekan ışığını kullanabilirsiniz.

pandemi-doneminde-evde-kendi-yaratici-portre-fotografini-cekme-fikirleri-5

4. KENDİNİZ Farklı Arka Fonlar Yapın

Kumaştan, çarşaflardan, perdelerden, giysilerden ve gözünüze çarpan diğer her şeyden arka planlar yapın. Kolay, ucuz ve erişilebilir olan bu yöntemle evinizde güzel bir ortam yaratabilir ve yaratıcı fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.

pandemi-doneminde-evde-kendi-yaratici-portre-fotografini-cekme-fikirleri-6

5. Poz VERİRKEN Saçmalayın 🙂

Kendi portre çekimleri seansının başlangıcında birçok insan kendini garip hisseder. Aynada farklı ifadeler uygularsanız daha rahat edersiniz. Aynı zamanda da çok eğlenirsiniz.

Farklı yüz ifadeleri yapın, hareket edin ve kendinizi güldürün. Çekim sırasında emin olun yüzünüzde kocaman bir gülümseme olacak.

pandemi-doneminde-evde-kendi-yaratici-portre-fotografini-cekme-fikirleri-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir