Pandemi Döneminde Fotoğrafçılar İçin Para Kazanma Yolları

pandemi-doneminde-fotografcilar-icin-para-kazanma-yollari

Freelance bir fotoğrafçıysanız, muhtemelen şu ana kadar COVID-19 salgınının neden olduğu bazı finansal stres altındasınız. Bu, hemen hemen herkes için benzeri görülmemiş ve stresli bir durumdur: sosyal mesafe var, işler geçici olarak kapanıyor ve etkinlikler erteleniyor veya iptal ediliyor. Bütün bunlar fotoğraf çekimlerinin azalmasına ve hatta durma noktasına gelmesine sebep oluyor. Bu nedenle şimdi fotoğrafçıların yaratıcı olma ve COVID-19 sırasında para kazanmak için farklı yollar bulma zamanı.

İyi haber şu ki, bir fotoğrafçı olarak yaratıcılık muhtemelen zorlandığınız bir konu değil. Sağlığınızı veya çevrenizdekilerin sağlığını riske atmadan para kazanmanın birçok yolu var. Bu zor zamanda nasıl para kazanabileceklerine dair fikirlerimi inceleyin. Kim bilir, işinizi beklenmedik şekillerde büyütebilirsiniz!

Evinizde Ürün Fotoğrafı Çekimi İçin Stüdyo Kurun

Evinizde geçici bir stüdyo oluşturmak için yeterli alana ve hatta yeterli ekipmana sahip olacak kadar şanslıysanız, COVID-19 sırasında fazladan fotoğrafçılık geliri elde etmek için kullanabilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu ürün fotoğrafları çekmektir. Belki de zaten bir ürün fotoğrafçısısınız, bu durumda işin püf noktasını biliyorsunuzdur. Ama olmasanız bile bu, sosyal mesafe kurallarını korurken sunabileceğiniz bir hizmettir.

Diğer birçok işletme bu zamanı web sitelerini güncellemek ve Instagram için yeni içerik oluşturmak için kullanıyor olabilir, bu da daha fazla fotoğraf satmanız için büyük bir fırsattır. Sadece ürünlerini size postalamalarını sağlayın ve evinizden ürün fotoğrafçılığı büyüsü yaratın.

Online (Çevrimiçi) Fotoğraf Workshop’ları Düzenleyin

COVID-19, birçok insanın evde ellerinde normalden daha fazla zaman geçirmesine neden oluyor ve çoğu yeni beceriler öğrenmek için Skillshare gibi çevrimiçi kurs sağlayıcılarına yöneliyor. Neden onlara çevrimiçi fotoğrafçılık atölyeleri düzenleyerek bağımsız bir girişimciyi destekleme seçeneği sunmuyorsunuz?

Daha büyük bir kalabalığa konuşma konusunda rahatsanız, temel fotoğrafçılık veya fotoğrafçılıkta uzmanlaştığınız daha belirli bir yön üzerine çevrimiçi Zoom atölyesi düzenleyebilirsiniz. Tercih ederseniz bire bir dersler verin, bu, derslerinizi müşterinizin özel ihtiyaçlarına göre düzenlemenin daha da iyi bir yoludur.

Atölyelerinizin veya derslerinizin fotoğrafçılıkla sınırlı olması gerekmez: Başkalarıyla paylaşabileceğiniz başka hangi becerilere sahipsiniz? Belki Adobe Creative Suite rehberliği sağlayabilir veya serbest çalışan iş ipuçlarını paylaşabilirsiniz.

Freelance İş Sitelerine Kaydolun

Freelance web siteleri, hem iş arayan insanların hem de işverenlerin tekliflerini gönderdikleri platformlardır. Özellikle evlere kapandığımız bu dönemde bu web sitelerini kullanarak birçok fotoğrafçılık işi almanız mümkün. Upwork Başkanı ve CEO’su Hayden Brown’un Nisan ayında Fortune’a söylediği gibi, koronavirüs salgını sırasında kazanç kaynağı olarak freelance platformları kullananların sayısında artış bekleniyor.

Upwork, Fiverr, PeoplePerHour, Freelancer gibi bir siteye kaydolarak, fotoğrafçı arayan müşterilerle bağlantı kurabilirsiniz. İlk müşterileri bulmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekse de işverenlerin güvenini kazandıktan sonra yeni projeler alarak becerinizi sürekli geliştireceksiniz. Sonunda portföyünüz büyüyecek ve çok daha fazla iş teklifi alacaksınız.

Arama Motoru Optimizasyonu İle Sitenize Trafik Çekmek İçin Çalışın

Arama motoru optimizasyonu (SEO) basit bir ifadeyle, sitenizin Google gibi arama motorunda daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmalardır. Sayfalarınızın arama sonuçlarında görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, müşteri çekme potansiyeli o kadar artacaktır.

COVID-19 öncesi dönemde, fotoğraf çekimlerini planlamak ve yürütmekle meşgul olduğunuz için web sitenizin SEO’su üzerinde çalışmak için fırsat bulamamış olabilirsiniz. İşlerin biraz daha sakin olduğu bu süreçte, web sitenize SEO stratejileri oluşturmak, daha fazla kişiye ulaşmanıza ve bunun sonucunda kazancınızı artırmanıza sebep olabilir.

Mevcut Olan Müşterilerinizle İlişkilerinizi Sürdürün

Unutmayın, yeni bir müşteriyi yakalamak, mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan daha zor ve pahalıdır! Birkaç dakikanızı ayırıp mevcut müşterilerinize nasıl olduklarını öğrenmek için mesaj gönderin, onlara iyi dileklerde bulunun ya da sadece onları düşündüğünüzü bildirin. İletişiminize kişisel bir dokunuş eklemek, müşteri ilişkilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur ve gelecekte bir fotoğrafçı ile çalışmak istediklerinde sizi hatırlamalarını sağlar.

Hiç şüphe yok ki, COVID-19 hayatlarımızı ve işimizi dramatik bir şekilde değiştirdi ve hiç kimse rutinlerimizin normal bir görünüme kavuşmasının ne kadar süreceğini tam olarak bilmiyor. Yüz yüze fotoğraf çekimleri planlayamamanız, becerilerinizin COVID-19 sırasında para kazanmak için kullanılamayacağı anlamına gelmez. Sonuçta, yaratıcı bir girişimci olmak tamamen esnek, becerikli ve yenilikçi olmakla ilgilidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir