Stok Fotoğrafçılığına Giriş Rehberi

Bu blogda stok fotoğrafçılığa yeni başlayanlar olarak ihtiyacınız olan bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlk olarak, satılacak stok için ne tarz fotoğraflar çekilebileceğini öğreneceksiniz.

Daha sonra, fotoğraflarınızın reddedilmesinden nasıl kaçınılacağını öğreneceksiniz. 

Üçüncü olarak, stok için görsellerinizi anahtar sözcüklerle oluşturmaya yönelik değerli ipuçları alacaksınız. Sonunda fotoğraflarınız yüklenecek ve satışa sunulacak.

Tüm bunlar ve daha fazlası, stok fotoğrafçılığına başlamak için bu blogda. Başlayalım…

 • Fotoğraflarımı Hangİ Stok Sİtelerİne Yükleyebİlİrİm ? 

Bazı siteler size diğerlerinden çok daha fazla kazandıracak. Bazılarına girmek diğerlerinden daha zor olacak. Ve sonra güvendiğiniz bazıları ise bir gecede kapanacaktır. Bu nedenle, değerli stok fotoğraflarınızı nereye koyacağınız konusunda biraz seçici olmak isteyebilirsiniz. 

En iyi stok web siteleri, size gerçekten bir gelir sağlayan ve uzun vadede buralarda olma ihtimali bulunan sitelerdir. Stok fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için en iyi seçimler:

– Shutterstock

– Dreamstime

– Alamy

– Adobe Stock

– Depositephotos

 • Hangİ Tür Fotoğraflar Çekmelİyİm ?

Her tür fotoğraf stok için uygun değildir.

Bazıları binlerce fotoğraf yükleyerek bir avuç satış elde eder. Bazılarının da portfolyosunda yüzlerce fotoğraf vardır, ancak tüm gelirlerini bundan elde ederler. İşin püf noktası, stok olarak satılacak fotoğrafları nasıl çekeceğinizi bilmektir.

Muhtemelen bilgisayarınızda binlerce fotoğraf var ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz- hepsini göndermeli miyim? Nasıl seçerim? Stok fotoğrafçılığı olarak hangi tür görseller satılır? 

Süreçteki ilk adım, stok olarak göndereceğiniz fotoğrafınız türüne karar vermek.

Aşağıdaki listede neredeyse tüm stok sitesinden kabul gören fotoğraf türleri var:

 • Tıp alanı – doktorlar, hastalar, hemşireler, yaşlı bakımı vb.
 • Yiyecek ve İçecek – restoran kalitesinde yiyeceklerin yanı sıra lokal hamburger ve patates kızartmalarınız
 • İnsanlar – hareket halinde, işte, dinlenirken, yemek zamanlarında, aileler vb.
 • Sanayi – tarımdan madenciliğe kadar her şey
 • Duygular – duyguları yakalayan görüntüler
 • İş – kurumsal, yönetici, el sıkışmaları, çizelgeler vb.
 • İzole nesneler – saat, bardak, meyve vb. 
 • Spor – oyuncular, hareket, çocuklar vb.
 • Doğa – manzaralar
 • Yaban hayatı – ender türler, nesli tükenmekte olan, yakın çekim, hareket halinde vb.
 • Editoryal – kaliteli haber amaçlı fotoğraflar 

Fotoğrafınızı mümkün olan en yüksek çözünürlükte çekin, unutmayın çözünürlük ne kadar yüksekse o kadar çok satar.

 • Stok Fotoğrafımın Onay Almasını Nasıl Sağlarım ?

Ne kadar yetenekli olursanız olun bazen en sevdiğiniz fotoğraf, size hiçbir anlam ifade etmeyen nedenlerle reddedilecektir. Ancak fotoğrafınızın reddedilmesinden kaçınmanızın birkaç yolu var. 

Görünüşe göre her stok sitesi özellikle bir veya iki şey hakkında bayağı titiz. Bu sitelerin kriterlerine uymadığınız takdirde fotoğrafınız kabul almayacaktır. Fotoğraflarınızı yüklerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler şunlardır:

     – Gren

Işığın yetersiz kaldığı durumlarda fotoğraflarda oluşan grenler profesyonel durmaz. Bu konuda çok hassas olmalısınız. Bunun için mümkünse RAW çekin ve gren azaltma yazılımını (Adobe Photoshop veya Lightroom’da bulunanlar gibi) kullanın.

     – Kötü Işık

Dikkat dağıtan gölgeler, göze çarpan parlak noktalar, grenli siyah alanlar, farklı ışık kaynaklarından renk tonları ve temiz görünen bir görüntüden uzaklaşan diğer her şeyden kaçının.

     – Yanlış Komposİzyon

Stok sitesine portre veya still life fotoğraf yükleyecekseniz, o zaman bir tasarımcının fotoğrafı bozmadan üzerine metin ekleyebileceği bir alan bırakın. Ancak eğer ürününüzü beyaz bir fonda çekiyorsanız, çok fazla beyaz alan bırakmayın, çünkü bu fotoğrafa bakanı rahatsız edecektir. Son olarak Üçte Bir Kuralı gibi temel kompozisyon kurallarından birine uymaya çalışın.

     – Tİcarİ Değerİnİn Olmaması

Fotoğrafınızın teknik açıdan mükemmel olması yeterli olmayacaktır. Stok siteleri satabilecekleri görselleri istiyorlar. Bu nedenle, gönderdiğiniz görsellerin açık bir mesajı, konsepti, amacı veya kullanımı olduğundan ve bir tasarımcının kullanabileceği türde bir görsel olduğundan emin olun. 

Fotoğrafınızın reddedilmesi kaçınılmazdır. Buna üzülmek yerine, objektif olarak sebebin doğru olup olmadığını ve sorunu hızlı bir şekilde çözüp çözemeyeceğinizi düşünün. Bazen nedenler saçma olabilir, ancak çoğunlukla geçerlidir ve becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. 

Kabul almayan fotoğrafları geçerli bir neden olmadan yeniden gönderirseniz çoğu  site çok mutlu olmayacaktır. Sorunu düzeltebilir ve ardından neden yeniden gönderdiğinize dair bir notla yeniden gönderebilirsiniz.

 • Hangİ Anahtar Kelİmelerİ Kullanmalıyım ?

Anahtar kelimeler bir alıcının milyonlarca başka fotoğraf arasında fotoğrafınızı bulmasını sağlar. Bu sıkıcı görünen ayrıntılar, satış yapmanızın en önemli anahtarlarından biridir. Doğru anahtar kelimeleri kullanırsanız, stok fotoğrafınızın satışında büyük avantaja sahip olursunuz. 

Bir alıcı, bir stok sitesine gittiğinde ve örneğin bir Kanguru resmini istediğinde, diğer hayvanların rastgele resimlerini tarayarak saatler geçiremez. Dolayısıyla, yalnızca “Hayvanlar” kategorisine bakmak yerine “kanguru” anahtar kelimesini arayacaklar ve ardından aralarından seçim yapabilecekleri çok daha iyi bir dizi fotoğraf elde edecekler. 

İyi bir anahtar kelimenin anlamı, iyi bir satış demektir. 

Tüm stok siteleri, fotoğraflarınızı piyasadaki en standart sıkıştırılmış fotoğraf formatı olan JPG formatında göndermenizi ister. Bu dosya türü, fotoğraflarınızda var olduğunu bile bilmediğiniz ek verileri de tutabilir. 

Adobe Photoshop kullanıyorsanız, buna erişmenin yolu Dosya> Dosya Bilgileri’ne gitmektir. Burada yer alan 3 veri alanını doldurmak isteyeceksiniz: “Belge Başlığı”, “Açıklama” ve “Anahtar Kelimeler”. Adobe Lightroom kullanıyorsanız sağ alt köşeden yine başlık ve anahtar kelimeleri düzenleyebilirsiniz. 

Resminizin adı bu ve bazen mikro stok sitelerinde olduğu gibi görünecek.

     – Dosya Adı

Bazı stok siteleri fotoğrafınızın ismini yolladığınız şekilde kullanır, bu nedenle dosyanızın bulunmasına yardımcı olacak alakalı, kısa ve öz bir başlık kullanmak önemlidir. 

Çok spesifik başlık kullanmak yerine, daha genel bir başlık kullanın. Örneğin, bir hayvan için teknik Latince adı kullanmak yerine, bunun yerine genel biçimi deneyin. Örneğin: Kuş

     – Dosya Açıklaması

Görselinizin ne içerdiğine dair kısa bir açıklama yapın. Mantıklı düşünün – ana renkleri, erkek / kadını, nerede olduklarını, ülkeyi, nesneyi, özel adı (bitkiler ve hayvanlar için), temsil ettiği kavramı (örneğin: “aşk”) dahil edin.

     – Anahtar Kelİmeler

Anahtar kelimeleriniz ne kadar doğru olursa, fotoğraflarınızdan para kazanma ihtimaliniz o kadar artar. Birçok stok sitesinde 50’ye kadar anahtar kelime kullanabilirsiniz, ancak fotoğrafınızla alakasız kelimeler kullanmayın. Alakasız anahtar kelime, fotoğrafınızın arama sonuçlarında görünmesini azaltacaktır. Bir alıcı gibi düşünün. Hangi kelimeleri veya cümleleri kullanırlardı?

Tüm bu sinir bozucu anahtar kelimeleri harika fotoğraflarınıza eklediniz. Anahtar kelime kullanımı tamamlandı! Şimdi son bölüme geliyoruz – fotoğrafları stok sitelerine yükleyeceğiz.

 • Fotoğrafımı Stok Sİtesİne Nasıl Yüklerİm ve Nasıl Para Kazanırım ?

Eğer ilk defa stok sitesine fotoğrafınızı yüklüyorsanız, az sayıda fotoğraf yükleyin. Bu şekilde, gönderim sürecinde herhangi bir hata yaparsanız, tüm fotoğraflarının hemen reddedilmesini sağlamazsınız. 

Artık fotoğraflarınız yüklenmeye hazır olduğuna göre, kendinize iyi bir FTP programı edinin. 

Çoğu kişi FileZilla veya Cyberduck kullanıyor ancak bu tamamen size kalmış. FTP, birçok görüntüyü aynı anda yüklemenin en iyi yoludur, ancak tüm siteler Flash yükleyicileri veya HTML5 yükleyicileri gibi alternatif yöntemler sunar. Bunlar, birkaç resimden daha fazlasıyla uğraşırken daha yavaş ve her zaman daha hantal olma eğilimindedir.  

Dosyalarınızı yükledikten sonra her sitedeki kullanıcı hesabınıza giriş yaparsanız (biraz zaman verin, resimleriniz bazen hemen görünür, ancak bazen birkaç saat sürebilir), her bir resim için kategori seçmeniz gerektiğini göreceksiniz. Bunlar, görüntünüzün en iyi uyduğu içerik bölümleridir. 

Ayrıca hem sizin hem de modelleriniz tarafından tamamlanan imzalı yasal bir belgeyi yüklemelisiniz. Bunları her bir stok kuruluşundan indirebilirsiniz. 

Fotoğraflarım Kabul Aldı!

Tebrikler! Çalışmalarınızın uluslararası üne sahip stok siteleri tarafından kabul edilmesi harika bir duygu! Dosyalarınızı kontrol ederek kaç görüntüleme aldıklarını ve tabii ki satışları görebilirsiniz. Satışları çok hızlı beklemeyin – bu zaman alacaktır. Ancak bir düşünün – onayladığınız her görselle, çalışmanızı satma şansınız o kadar yüksek olur. 

En çok satan sitelerde (Shutterstock, Dreamstime), dosyalarınızı yüklediğiniz ilk hafta satış elde etmek alışılmadık bir durum değildir. Çalışmanızın biraz satış yapmaya başladığını gördüğünüzde, daha fazla iş üretmeye başlamak için gereken motivasyon devreye girecektir. 

Unutmayın, düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yüklemek çok önemlidir! Her şeyden önce, orada ne kadar çok fotoğrafınız varsa, satış yapma şansınız o kadar artar. İkincisi, görsellerinizi çoğu platformun arama sonuçlarında önde ve merkezde tutar.

Gönderdiğiniz her yeni fotoğraf ile, satışlarınız gibi becerilerinizin de gelişeceğinden şüphe yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir